Zielone płot z krzaków liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie ogrodzenie będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A jak je usadowić w gruncie oraz pielęgnować?

Zielone płot z krzewów liściastych bądź iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie ogrodzenie Poznań będzie najlepsze do naszego ogrodu? Natomiast w jaki sposób je usadowić w gruncie oraz doglądać?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia. Ozdabia zieleniec, ochrania nas przed ulicznym zgiełkiem, kurzem, spalinami, a także wzrokiem przechodniów. Dostarcza miły cień, daje azyl ptakom. Żywopłot osłabia siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie powstają za litym murem ogrodzeniowym. Jednak przed jego budową musimy zdecydować, jaką rolę ma spełniać w skwerze. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, bądź zastępować płot, czy pomóc w rozdziale ogrodu na mniejsze części i stworzeniu zacisznych kątów? Winniśmy też podjąć decyzję, jaką ogrodzenie będzie posiadało docelową wielkość. Od tego zależy wybór gatunku drzewa bądź krzewu.

Wielką zaletą ogrodzeń z drewek a także krzaków iglastych jest ich całoroczna zieleń. Podczas jak szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal dobrze maskują nas przed wzrokiem natrętnych.

Panuje opinia, iż najbardziej odpowiednie na tego rodzaju żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. klasy „Smaragd” a także „Spiralis”, jakie bez przycinania utrzymują wąski kształt. Podczas gdy zdobędą odpowiednią wielkość redukujemy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy czy świerki potrzebują systematycznego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenie Winylowe z Nowego Dęba preferujemy iglaki odporne na zimno. Delikatne tuje orientalne i cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Skazą takich nasadzeń jest dosyć wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich często ciąć.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy rodzaje, jakie mają uniesione pędy i poprawnie się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najlepiej sprawdzają się odporne na przymrozki buki oraz graby.

Takie drzewka, regularnie strzyżone, dobrze się zagęszczają, z tego powodu pozyskane z nich zielone ogrodzenia, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeśli wyselekcjonujemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wówczas przez płot nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzę.

Zależnie od siły przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o różnej wielkości. Niskie (30-60cm) szpalery spośród berberysów służą za szkielet rabat i ścieżek, izolują od siebie różne części parku. Takie ozdobne ogrodzenia prezentują się najakuratniej, kiedy je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe wymiary, jak np. ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy otrzymać całkiem spore żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeżeli mają oddzielać ogród od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Gdy posadzimy z nich zielone ogrodzenie w głębi ogrodu, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez przycinania rozkrzewiają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. To rozwiązanie zdaje przyzwoicie egzamin także w wypadku krzewów efektownie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Wprawdzie te rodzaje można również strzyc, ale wówczas o wiele lepiej rozkwitają.

Na zielone płoty polecane są też krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na płoty najporządniej sprawdza się u nas bukszpan, i ostrokrzew Meservy. Jednakże i one po srogich zimach bywają czasami oszpecone przez zbrązowiałe listki. Na zachodzie Europy lubiane są zielone ogrodzenie PCV z z Bolkowa z laurowiśni ewentualnie zimozielonych rodzajów berberysów. Niestety , w naszych warunkach klimatycznych ich listki często brązowieją z powodu mrozów. W związku z tym, jeśli już zdecydujemy się na taki płot, winien być on nieduży (do 60-80cm), ażeby można go było opatulić na zimę agrowłókniną a także bez trudu wyjąć zaschnięte części.

Jeżeli pragniemy otrzymać szczególnie dekoracyjny płot, powinno się posadzić naprzemiennie dwie albo trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy wznosimy zielony płot z gatunków zrzucających liście na zimę, zyskownie jest obsadzić go innym, niewielkim, np. z iglaków bądź zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone ogrodzenia z PCV strzyżone z fantazją- z krętą liną „dachu” albo wystrzyżonymi wieżyczkami. Trzeba im jednakże poświecić dużo czasu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s